A parafa termékeket a bükkfélék családjába tartozó paratölgyből nyerik, ez a Mediterránium egyik legfontosabb gazdasági növénye. A mediterrán övezetben sokfelé termesztik, míg Európában főleg Spanyolországban Portugáliában és Dél-Franciaországban jelentős importcikk. A déli partvidékekben gyakran használják parkokban vagy kertekben díszfának. Egyike az Észak-Afrikában növő tölgyfajoknak, de nagy kiterjedésű természeteshez közeli állapotú paraerdők nőnek Algériában, Marokkóban vagy Kínában is.
A parafa megfelelő körülmények között akár 20 méter magasra is megnőhet, de többnyire ennek a magasságnak a felét éri el. Koronája ágas-bogas, szabálytalan alakú. Kérge szürkés színű, levele pedig hosszúkás, szív alakú és sötétzöld. Kora tavasszal virágzik, makkjai pedig még a virágzás évében beérnek. Kedveli a dombvidékek erdőségét.
Kérgét már az ókorban használták, a halászhálóikra kötötték úszónak, illetve mentőövet készítettek belőle. A paratölgy jó minőségű parát csak viszonylag fiatalon ad, illetve minél délebben terem, annál jobb minőségű parafát ad növény.
A kitermet parafa nagy része, mintegy 60%-a dugóként végzi. Nem is csoda, hiszen tökéletesen alkalmas a feladatra, könnyű és rugalmas, ugyanakkor nem engedi át a nedvességet. Felhasználása előnyös tulajdonságai miatt szinte végtele, alkalmas táskának, ékszernek, kiegészítőknek, de használják padlónak, újabban pedig tűzállósága miatt a rakétatechnológiában is.
A parafa betakarításánál a parafa törzsét és vastagabb ágait borító puha, szivacsos könnyű és vizet át nem eresztő réteget gyűjtik be. Ezek a nagyjából 3 centiméter vastag lemezek a fáról maguktól leválnak, majd újra képződnek. A lemezek a fa 15-25 éves korától 100-150 éven át 8-10 évenként fejtik le. Az első hántásnál begyűjtött úgynevezett szűzkéreg feldolgozásra még nem alkalmas.
Nagyon fontos megemlítenünk, hogy a parafatermelés rendkívül környezetbarát iparág. Egyrészt a termék könnyen újrafeldolgozható, másrészt Spanyolország és Portugália paratölgy erdeiben 42 madárfaj és számtalan pillangófaj éli mindennapjait. A világ is egyre szívesebben fordul a parafa széleskörű felhasználása – és újrahasznosítása felé. Olaszországban például kampány indulta parafadugók újrahasznosítására, amit a későbbiekben bioépítkezésekben és s bútorgyártásban dolgoznak fel újra.
Ha te is szeretnél parafából készült, vegán és környezetbarát táskákat, ékszereket vagy divatkiegészítőket nézz szét webshopunkban.