A parafa betakarítása folyamán a betakarító szakember óvatosan átvágja a parafa kérgét ügyelve arra, hogy véletlenül se vágjon bele a még élő fába, nehogy károsítsa a törzs élő részét. A vízszintes vágásokat a törzs alján és közvetlenül a legalacsonyabb ágak alatt ejtik.
A betakarításhoz használt különleges bárd fogantyúja ék alakú, amellyel a parafa paneleket óvatosan el tudják távolítani az élő fatörzsektől. Az idősebb, nagyobb fák az alsóbb ágakon is termelnek ipari felhasználásra alkalmas parafát, így a betakarításkor ezek is begyűjtésre kerülnek.
Ezt követően a parafa paneleket még a szabadban egymásra rakják és néhány hétig hagyják pihenni. Ez azért fontos, mert friss levegő, a napfény és az esővíz hatásának köszönhetően javul a parafa minősége. A folyamat végére a parafatáblák egészen lapossá válnak, és elvesztik az eredeti nedvességtartalmuk mintegy 20%-át.
Ezt követően a parafát hővel és vízzel kezelik, egyrészt azért, hogy eltávolítsák a szennyeződéseket, másrészt ez az eljárás lágyabbá és rugalmasabbá teszi a parafát. Az eljárást nagy réztartályokban végzik, és fungicidet tartalmazó forró vízzel történik azért, hogy megelőzzék a parafa esetleges gombásodását, penészedését. A parafák tetejére nehéz súlyokat helyeznek, hogy azok teljesen víz alá kerüljenek. Ez az eljárás 30-75 percig tart.
A hőkezelést követően a parafatáblákról egy kapa alakú kés segítségével távolítják el a külső, gyenge minőségű parafaréteget, majd egy sötét pincében szabályozott páratartalom mellett szárítják tovább néhány hétig. A parafa táblákat szabályos, téglalap alakúra vágják, majd minőség szerint rendszerezik azokat. A legfinomabb minőségű anyagot természetes parafatermékek, például borosüveg dugók készítésére használják. A rosszabb minőségű anyagot őrölik és összetételre vagy agglomerált parafára használják. A hulladék parafákat apró darabokra törik, majd tovább őrlik, később ezek is felhasználásra kerülnek.
A tiszta agglomerált parafát ezután túlhevített gőznek teszik ki, mely aktiválja a parafa természetes gyantatermelését. Ezután öntőformába nyomják és lassan melegítik, majd téglalap alakú blokkokra vágják vagy tekercseket készítenek belőle. Az így kapott alapanyag már nagyon könnyen használható, formázható.
Érdekes belegondolnunk abba, hogy hány és hányféle termék készülhet ebből a páratlan anyagból. Vásárolj te is parafa terméket, támogasd te is az egyik legfenntarthatóbb iparábat.